חירונה

(ז’ירונה בעברית, קטאלנית girona ספרדית Gerona)

היא עיר בצפון-מזרח ספרד, בירת מחוז ח’ירונה אשר בחבל קטלוניה. מרוחקת כ- 100 ק”מ מברצלונה וכ- 700 ק”מ מעיר הבירה, מדריד.

ההיסטוריה של חירונה ארוכה ורבת שנים, והיא נחשבת לאחת הערים העתיקות בקוסטה בראווה והתיעודיים עליה מגיעים עוד מלפני תקופת הרומאים. בחירונה פזורים מבנים עתיקים מתקופות שונות, המעידים על מסעות הכיבושים אשר עברה בין השליטים השונים, החל מהרומאים ב- 218 לפנה”ס, אשר הקימו בה מצודה בשם גרנדה (grenada ) ושרידיה עומדים בה עד היום, עובר דרך המוסלמים במאה ה-8 . במאה ה- 15 הפכה חירונה מדוכסות, לנסיכות ובשנת 1809 נכבשה ע”י נפוליאון, עד אשר ב- 1813 שוחררה ע”י הצבא הספרדי.

כמה מאות שנים קדימה, לחירונה בהווה ועבור מעריצי הסדרה “משחקי הכס” נציין עובדה ידועה, כי כמה סצנות מהפרקים 6-7 של הסדרה הפופולארית, צולמו בעיר.

יהדות חירונה.

כמו בכל ספרד, גם בחירונה חייתה בעבר קהילה יהודית גדולה ותוססת, אשר נוסדה במאה ה- 9 והייתה השנייה בגדולה בקטלוניה ובספרד כולה. יהדות חירונה נחשבה בזמנו למרכז קבלי חשוב מאד וגם שמו של הרמב”ן נקשר בשמה. בחירונה, קיימת עדות היסטורית לחיי הקהילה היהודית העשירים ובעיר העתיקה קיימים גם, שרידי בית עלמין יהודי ומקווה טהרה.

מה רואים בחירונה? אתרים עיקריים לבקר.

בשם האווירה ובין האתרים המפורסמים, לאורך הנהר, פרושים גשרים אשר ההליכה בהם מאפשרת מבט צבעוני על הבתים מסביב ועל הקתדרלה היפה.

נתחיל ברובע היהודי.

מרבית העתיקות והשרידים של יהדות חירונה נמצאים במרכזה של העיר, המוזיאון (Muzeus Delas Jues) ובית הכנסת של הרמב”ן (שמו המקומי הוא בונסטרוק ספורטה). בעיר בולטים השרידים של בית הכנסת בו פעל הרמב”ן והמוזיאון היהודי, מציג את אופי חייה של הקהילה היהודית בקטלוניה.

כנסיית העיר (The Ancient Cathedral) .

עוד בטרם נכנסים לתוך הכנסייה ניתן להתרשם מהבנייה האדריכלית המרשימה ובתוך בכנסייה, ציור מרהיב ביופיו  של בריאת העולם, שטיחים אותנטיים בעבודת רקמה מקומית, ויטראז’ים צבעוניים יפהפיים.

קתדרלת חירונה Girona Cathedral

הקתדרלה, אשר בנייתה החלה המאה ה- 11 ונסתיימה במאה ה- 13 מאופיינת בכמה סגנונות אדריכליים מעורבבים, כמו, גותי, בארוק, רומנסק וניאו קלאסי.

בקתדרלה 90 מדרגות אשר בסופן, מגלות גנים יפהפיים בשם Jardins De La Francesa ומשם ניתן להמשיך לסיור על חומות העיר העתיקה.

המרחצאות מימי המוסלמים.

המרחצאות הרומים היוו השראה למבנה בסגנון רומנסק. המבנה שוחזר במאה ה- 11 ועד המאה ה- 14 היה פעיל כמרחצאות ציבוריים לקהל הרחב, רק המאה ה- 20 שוחזרו המרחצאות למראה הערבי המקורי

קניות ובילויים.

במדרחוב של חירונה, ישנן חנויות, מסעדות, מועדונים וברים מצוינים, מומלץ להגיע לשד’ העצמאות (Rambla de la Libertat)

 

 

איך מגיעים לחירונה?

  • אוטובוס: אוטובוסים רבים מגיעים לעיר, רובם מגיעים לתחנה המרכזית שנמצאת ליד תחנת הרכבת של חירונה.
  • רכבת: כשעה ורבע נסיעה. בכל שעה יוצאת רכבת מברצלונה ממתחם סנטס באזור כיכר אספניה. כמובן שניתן לעלות על רכבות היוצאות ממקומות אחרים. מומלץ להתעדכן בתחנת הרכבת המקומית, ממנה אתם יוצאים.
  • רכב פרטי: נסיעה נוחה על כביש האורך של קוסטה בראווה, או דרך כביש החוף של קוסטה בראווה. כך או כך, אפליקציית וויז תביא אתכם בדיוק לאן שצריך, אך שימו לב כי חנייה היא בתשלום בלבד.
  • טיסה: סמוך לעיר ישנו שדה תעופה קטן, המוציא ומכניס טיסות פנימיות ופרטיות.

 

סיורים נוספים

סיור ברצלונה

סיור ברצלונה מה לא נאמר על ברצלונה? כמה מילים נשפכו כמו יין טוב לתאר ולספר אודות העיר המופלאה ועדיין, תמיד יש עוד. עוד מה לראות,

קרא עוד »

סיור יקבים וטעימות יין

סיור יקבים וטעימות יין אחד הסיורים המבוקשים שלנו, הוא סיור יקבים וטעימות היין. להיות בברצלונה ולא לערוך סיור שכזה, שווה כמעט לפשע, לא פחות! הרי

קרא עוד »

חברת גידן תיירות הינה החברה הראשונה בישראל אשר הביאה את ניחוחות ספרד לארץ והתמחתה בשוק תיירותי זה, אנו מוכרים בשוק הספרדי המקומי ובקשרי התיירות הענפים אשר פיתחנו לאורך השנים, מה שמאפשר לחברה להפיק טיולים וסיורים ייחודיים.

© כל הזכויות שמורות לחברת גידן

Call Now Button